ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Mazury powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Szczytno

SZCZYTNO leży nad jeziorem Długim, na Równinie Mazurskiej.
Historia miejscowości związana jest z zamkiem krzyżackim zbudowanym w połowie XIV w. Ówcześnie osada nazywała się Ortolfsburg, a następnie Ortelsburg ale okoliczni mieszkańcy nazywali ją Szczytnem. Od roku 1723 Szczytno posiada prawa miejskie. W XVII w. miasto nawiedziło wiele pożarów, chorób spowodowanych licznymi wojnami. Natomiast wiek XIX przyniósł spore ożywienie, dzięki czemu w 1818 r. miasto stało się stolicą powiatu. Podczas II wojny światowej Szczytno uległo dużemu zniszczeniu. Od 1945 r. jest miastem polskim. W 1995 r. w Szymanach pod Szczytnem został uruchomiony międzynarodowy Port Lotniczy "Mazury".


Zabytki i atrakcje

Szczytno
- Ruiny zamku krzyżackiego zbudowanego w połowie XIV w. na miejscu starego drewnianego zamku spalonego przez Litwinów w roku 1370. Zamek był dwukrotnie zdobyty przez Polaków: w 1410 r. i podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466). Na początku XVIII w. rozebrano część murów wykorzystując zdobytą cegłę do budowy domów. Zamek był miejscem sienkiewiczowskiej tragedii Juranda ze Spychowa i jego córki Danusi. Obecnie na terenie zamku, w sezonie letnim, odbywa się wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych.

- Ratusz miejski z lat 1936-37 z wieżą zegarową, na której znajduje się punkt widokowy. We wnętrzach ratusza mieści się Muzeum Mazurskie (od 1945 r.) z ekspozycją dziejów i tradycji mazurskiej. Niezmiernie interesująca jest kolekcja ludowych mazurskich kafli piecowych. W ratuszu organizowane są również wystawy plastyczne.

- Kościół ewangelicko-augsburski z XVIII w. wybudowany na miejscu innej świątyni, która istniała tu w 1485 r.

- Bartna Strona (Buetnerdorf) - lokację uzyskała w 1360 r. Jest najstarszą częścią miasta.

- Chata Mazurska z połowy XIX w. przy ulicy Marii Konopnickiej 16. Szczyt jednej ze ścian wieńczy charakterystyczny pazdur. We wnętrzu chaty znajduje się ekspozycja dawnego cięższego sprzętu gospodarczego.

- Zabytkowe budynki browaru szczycieńskiego z końca XIX w. przy ulicy Mickiewicza. Swój największy rozkwit browar przeżywał w XVI w.

- Kamienice mieszczańskie z XIX w.

- Dawne starostwo w stylu pseudoklasycystycznym z 1885 r.

- Cmentarz żydowski założony w 1815 r. - przy ulicy Łomżyńskiej.

- Puszcza Piska jest największym skupiskiem leśnym na Mazurach. Spotkamy tu, przede wszystkim, sosnę osiągającą wysokość nawet do 40 metrów. Zobaczymy ty również: świerk, brzozę brodawkowatą i omszoną, olchę czarną i szarą, dąb szypułkowy, jesion wyniosły. W okolicach miejscowości Ruciane-Nida i Pisz wiek dębów sięga 300-400 lat, a niektóre okazy zaliczane są do pomników przyrody.

- Puszcza Napiwodzko-Ramucka.
Jerutki
- Kościół z 1734 r. o konstrukcji szachulcowej. Murowana wieża kościoła została zbudowana w latach 1820-21.


Atrakcje

BARTNA STRONA (Buetnerdorf), CHATA MAZURSKA Z POŁOWY XIX WIEKU, CMENTARZ ŻYDOWSKI, DAWNE STAROSTWO, KAMIENICE MIESZCZAŃSKIE Z XIX WIEKU, KOŚCIÓŁ EWANGELICKO - AUGSBURSKI Z XVIII WIEKU, PUSZCZA NAPIWODZKO - RAMUCKA, PUSZCZA PISKA, RATUSZ MIEJSKI, RUINY ZAMKU KRZYŻACKIEGO, ZABYTKOWE BUDYNKI BROWARU SZCZYCIEŃSKIEGO,


NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 11 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.684 sek.