ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Mazury powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Ryn

RYN - niewielka miejscowość leżąca w woj. warmińsko-mazurskim, powiat giżycki, pomiędzy jeziorami Ryńskim i Ołów.
W XIV w. swój rozwój miejscowość zawdzięcza zamkowi krzyżackiemu, który zaczęto budować w roku 1337. Opodal znajdowała się flotylla rybacka i huta żelaza. W 1657 r. Ryn został spalony przez Tatarów. Osada otrzymała prawa miejskie w 1723 r. W 1920 r. ogłoszono plebiscyt, na mocy którego miasto miasto pozostało w granicach Niemiec. Pierwszy ośrodek uzdrowiskowo-wypoczynkowy powstał w okresie międzywojennym. Z powrotem do Polski Ryn powrócił w 1945 roku.

Odległości:
- Mikołajki: 17 km
- Giżycko: 20 km
- Mrągowo: 18 km

Zabytki i atrakcje

ZAMEK KRZYŻACKI - budowę zamku rozpoczęto w 1337 r. z inicjatywy wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. W XIX w. w zamku mieściło się więzienie. Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych.

ULICA PARTYZANTÓW, przy której mieści się kaplica ewangelicka. Ulica wiedzie na wzgórze, na którym znajduje się zabytkowy cmentarz oraz kaplica cmentarna z początku XX w.

WIATRAK HOLENERSKI z XIX w. Obecnie stanowi własność prywatną. Wiatrak stoi na wzgórzu, z którego można podziwiać Ryn, okolicę oraz jezioro Ryńskie.

ŚCIEŻKA ROWEROWA wokół jeziora Ołów.

JEZIORO RYŃSKIE (powierzchnia - 670,8 ha, max. głębokość - 20,2 m). Linia brzegowa nie jest zbyt mocno urozmaicona - kilka zatok i trzy wyspy. Jezioro należy do typu sielawowego. Nad jeziorem znajdują się przystanie żeglarskie

JEZIORO OŁÓW - objęte jest strefą ciszy, można korzystać ze sprzętu wodnego bezsilnikowego. W granicach jeziora znajduje się kąpielisko strzeżone. Jezioro jest znakomitym miejscem dla wędkarzy - posiada czyste wody.


Atrakcje

JEZIORO OŁÓW, JEZIORO RYŃSKIE, ŚCIEŻKA ROWEROWA, ULICA PARTYZANTÓW, WIATRAK HOLENERSKI z XIX w., ZAMEK KRZYŻACKI,


NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 16 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.585 sek.